MRZYGŁÓD

dawniej miasto, dziś dzielnica Myszkowa

Get Adobe Flash player
Reklama
Obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej   Obraz o wymiarach 110x75 cm namalowany jest na obciągniętym na deskach płótnie. Przedstawia Matkę Bożą z dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Kompozycja postaci powtarza ikonograficzny typ Hodegetrii. Tło obrazu jest ciemne, zaś twarze i dłonie postaci są w kolorze naturalnym. Na postacie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus nałożono sukienkę i korony pochodzące z wcześniejszego obrazu, co wskazuje na fakt, że obydwa wizerunki musiały mieć podobne rozmiary i kompozycję postaci.
  Autorem obrazu jest artysta malarz Ciszewski, a fundatorem dziedzic mrzygłodzki Łukasz Bniński. Ks. Ludwik Zaborski za czasów którego powstał obecny obraz, oceniając wartość dzieła stwierdził: jest ten obraz jedynym ukontentowaniem wszystkich.
  Sto lat później, na początku XX wieku, kolejny proboszcz ks. Romuald Wójcik tak pisze o obrazie Matki Bożej Mrzygłodzkiej: "Szczęśliwe oczy w obrazie Maryi zdają się patrzeć na ciebie, gdziekolwiek klęczysz, raz wesołe, to smutne, stosownie jak twoje sumienie".

Wydawnictwo Strefa Kursów

Darowizna na stronę


Jeżeli uważasz, że strona
o Mrzygłodzie przedstawia jakąś wartość, przekaż dla administratora datek pieniężny.

Przekaż darowiznę

Przekaż darowiznę
Dziękuję za darowiznę,
z pewnością przyczyni się do rozwoju strony.