MRZYGŁÓD

dawniej miasto, dziś dzielnica Myszkowa

Get Adobe Flash player
Reklama
Pierwsze wzmianki o Mrzygłodzie (obecnie w granicach miasta Myszkowa, przy drodze Myszków-Zawiercie) pochodzą z lat 1318-1326. Parafią był już na pewno Mrzygłód w roku 1373, gdyż wymieniono go wtedy w wykazie świętopietrza. Pierwszy opis parafii i jej kościoła (modrzewiowego) dał dopiero Jan Długosz w Liber beneficjorum Dioecesis Cracoviensis około roku 1475.
Obecny kościół murowany z kamienia wapiennego, w stylu renesansowo-barokowym, ufundował i wystawił przed rokiem 1644, wojewoda mazowiecki i kasztelan krakowski Stanisław Warszycki.
Nowy kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława BM został konsekrowany 21 stycznia 1662 roku przez biskupa Mikołaja Oborowskiego, sufragana krakowskiego. Jeszcze przed konsekracją, bo już 8 września 1644 roku, zaprowadzono w parafii Arcybractwo Różańca Świętego. Był to zarazem początek kultu Matki Bożej Różańcowej w Mrzygłodzie.
W ołtarzu kościoła znajdował się obraz Matki Bożej Różańcowej - niestety, nie znamy ani jego pochodzenia, ani wyglądu. Było to jedno z pierwszych miejsc wzmożonego kultu Matki Bożej Różańcowej na ziemiach polskich.
Z racji gromadzenia się przed ołtarzem coraz większych rzesz wiernych, zaistniała potrzeba budowy odrębnej kaplicy, do której uroczyście przeniesiono obraz Matki Bożej Różańcowej w roku 1747. Znajdował się on tam do koło 1782 roku, kiedy to umieszczony został w ołtarzu głównym, nosząc od tej pory wezwanie "Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej-Królowej Różańca Świętego".
Postać Matki Bożej i Jezusa ozdobione były sukienką i koronami. Wraz z upływem czasu obraz uległ zniszczeniu, gdyż odpadała z niego farba. Dlatego ówczesny proboszcz ks. Ludwik Zaborski zastąpił go nowym, ufundowanym przez siebie wizerunkiem Matki Bożej, który umieszczono w ołtarzu głównym w 1792 roku. Wkrótce, bo już w roku 1804, ten sam proboszcz dokonuje następnej wymiany obrazu w ołtarzu głównym.
Ten trzeci wizerunek Matki Bożej dotrwał w centralnym miejscu świątyni do naszych czasów, a mieszkańcy nazwali go obrazem Matki Bożej Mrzygłodzkiej.
Obraz Matki Bożej Mrzygłodzkiej
Obraz o wymiarach 110x75 cm. Namalowany jest na obciągniętym na deskach płótnie. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Kompozycja postaci powtarza ikonograficzny typ Hodegetrii. Tło obrazu jest ciemne, zaś twarze i dłonie postaci w kolorze naturalnym. Na postacie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus nałożono sukienkę i korony pochodzące z wcześniejszego obrazu, co wskazuje na fakt, że obydwa wizerunki musiały mieć podobne rozmiary i kompozycję postaci. Autorem obrazu jest artysta malarz Ciszewski, a fundatorem dziedzic mrzygłodzki Łukasz Bniński.
Ks. Ludwik Zaborski oceniając wartość dzieła stwierdził: "jest ten obraz jedynym ukontentowaniem wszystkich".

Wiek XIX przyniósł miastu i parafii Mrzygłód wiele nieszczęść. Kilkakrotne pożary miejscowości dotknęły również kościół, obraz Matki Bożej nigdy jednak nie ucierpiał. Mrzygłód zaczął tracić swój charakter miejski. Prawa miejskie zostały ostatecznie odebrane po upadku Powstania Styczniowego w roku 1869. W takich okolicznościach trudno było rozwinąć się kultowi Matki Bożej Mrzygłodzkiej poza jego lokalny charakter. Dla okolicznego ludu, w tych trudnych czasach Matka Boża stanowiła szczególną pomoc i oparcie. Dowodem tego mogą być nowe wota i fundacje, których ślady przetrwały do dziś. Nie zabrakło również nowych wpisów do księgi Arcybractwa Różańcowego. Na początku XX wieku było tam wpisanych około 10 tysięcy osób różnego stanu. Troska o odnowienie i rozwój kultu Matki Bożej Wniebowziętej- Królowej Różańca Świętego przejawiła się również w staraniach o potwierdzenie istnienia w Mrzygłodzie Arcybractwa Różańca Świętego, co uczyniono 15 grudnia 1888 roku w Kielcach.

Szczególny okres odrodzenia kultu Matki Bożej Mrzygłodzkiej przypada na czasy duszpasterzowania w Mrzygłodzie ks. Romualda Wójcika (1903- 1916). Przywrócone zostały wówczas niektóre charakterystyczne dla parafii mrzygłodzkiej formy kultu maryjnego (uroczysta procesja do pięciu ołtarzy w święto Matki Bożej Różańcowej, odprawianie w każdy dzień tygodnia maryjnych mszy wotywnych, codzienny śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i różańca). Nastąpił również rozwój kół różańcowych, których liczba doszła do 30.

Od 21 maja 1986 roku, kiedy aktualny Biskup Częstochowski Stanisław Nowak dokonał urzędowo renowacji kultu Matki Bożej Mrzygłodzkiej- proboszcz parafii ks. Zdzisław Skrzek realizuje dzieło odnowy sanktuarium, zarówno w wymiarze materialnym jak i duchowym. Od strony materialnej dokonana została renowacja zabytkowej świątyni (nowa polichromia, wymiana okien, marmurowy ołtarz "soborowy", odnowa wieży i zewnętrznej elewacji kościoła). W dawnym ogrodzie plebańskim o obszarze 100 x 60 m przygotowany został plac z okazałym ołtarzem polowym dla większych zgromadzeń wiernych: wokół placu na usypanych "wzgórzach jurajskich" umieszczono wykonane z brązu stacje Drogi Krzyżowej (wykonawca Tadeusz Teller z Wrocławia). Obecnie trwają prace przy budowie nowej bazy materialnej dla ruchu pielgrzymkowego.

Od strony duchowej, dla rozwoju i ciągłego pogłębiania kultu maryjnego w samej wspólnocie parafialnej w każdą środę odprawia się nieustanna Nowenna do Matki Bożej Mrzygłodzkiej, w której uczestniczy zawsze duża liczba wiernych.

Zewnętrznym znakiem czci dla Pani Mrzygłodzkiej są uroczyste odsłonięcia Obrazu, którym towarzyszy odgrywany na trąbkach hejnał jasnogórski, a także wygrywanie na tych samych instrumentach z wieży sanktuarium pieśni maryjnych w maja (tradycja ta utrzymuje się od wieków).

W I niedzielę października 1995r. w zewnętrzną uroczystość odpustową Matki Bożej Różańcowej, Arcybiskup Stanisław Nowak Metropolita Częstochowski dokonał uroczystego poświęcenia Kalwarii Mrzygłodzkiej i nadał odpusty wszystkim, którzy będą w tym miejscu rozważać Mękę Pańską.

Ojciec Święty Jan Paweł II dnia 24 października 1994 r. wydał Bullę zezwalającą na koronację Matki Bożej Mrzygłodzkiej koronami papieskimi.
Źródło: na podstawie "Koronacja Obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej Myszków-Mrzygłód 25 sierpnia 1996r."- Sanktuarium Mrzygłodzkie 1996

Wydawnictwo Strefa Kursów

Darowizna na stronę


Jeżeli uważasz, że strona
o Mrzygłodzie przedstawia jakąś wartość, przekaż dla administratora datek pieniężny.

Przekaż darowiznę

Przekaż darowiznę
Dziękuję za darowiznę,
z pewnością przyczyni się do rozwoju strony.