MRZYGŁÓD

dawniej miasto, dziś dzielnica Myszkowa

Get Adobe Flash player
Reklama
Autor: Krzysztof Suliga

W niedzielę 22 stycznia odbędą się uroczyste obchody 350-lecia konsekracji kościoła w Mrzygłodzie p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszę św. celebrował będzie abp. Stanisław Nowak. Rozpocznie się ona o godz. 11.30.

Budowa mrzygłodzkiego sanktuarium rozpoczęła się w 1653 a zakończyła w 1662 r. Fundatorem był kasztelan krakowski Stanisław Warszycki. Do Matki Bożej Różańcowej przyjeżdża młodzież z całego województwa. W sanktuarium zatrzymuje się też wiele pielgrzymek zmierzających na Jasną Górę. Obraz Matki Bożej Różańcowej został przeniesiony z kaplicy na ołtarz główny w 1782 roku. Obecny obraz jest z późniejszego okresu, ponieważ tamten spłonął wraz z ołtarzem. Od momentu przeniesienia z kaplicy na ołtarz główny nosi wezwanie "Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej - Królowej Różańca Świętego".

24 października 1994 roku Ojciec Święty Jan Paweł II wydał Bullę zezwalającą na koronację koronami papieskimi, słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej. Uroczystość przekazania Bulli koronacyjnej przez ks. abpa metropolitę częstochowskiego Stanisława Nowaka, na ręce kustosza sanktuarium ks. Zdzisława Skrzeka, odbyło się 12 marca 1995 roku. Koronacja obrazu miała miejsce 25 sierpnia 1996 roku.

W niedzielę odbędą się jeszcze trzy msze dziękczynne - o godz. 8, 9.30 i 16.

W piątkowym "Tygodniku w Myszkowie" (28 stycznia), lokalnym dodatku "Dziennika Zachodniego" wiele ciekawych informacji o kościele i parafii w Mrzygłodzie oraz rozmowa z ks. Jackiem Zbigniewem Gancarkiem, kustoszem sanktuarium i proboszczem parafii w Mrzygłodzie.
fot. Krzysztof Suliga
 
 

Wydawnictwo Strefa Kursów

Darowizna na stronę


Jeżeli uważasz, że strona
o Mrzygłodzie przedstawia jakąś wartość, przekaż dla administratora datek pieniężny.

Przekaż darowiznę

Przekaż darowiznę
Dziękuję za darowiznę,
z pewnością przyczyni się do rozwoju strony.